Saç Modelleri
Perçemin Yakıştığı Kadın Saç Modelleri Galeri için tıklayın

Perçemin Yakıştığı Kadın Saç Modelleri

21 Mayıs 2017

Hemen hemen tüm kadınların hayatlarında bir kez denediği veya denemeyi aklından geçirdiği saç modeli olan perçemli saç modelleri, kullanışı zor fakat estetik duran bir saç modelidir. Yüz tipine göre kadınlarda farklı duruş gerçekleştiren perçemi genellikle yüzü uzun kadınlar tercih etmektedir. Bunun nedeni, perçemin yüzü daha uzun göstermesini engelleyip, saçların yanlara doğru salınması ile yüzü daha yuvarlak ve toplu göstermesidir. Yüzü yuvarlak olan kadınların ise düz kâkülden ziyade,  kâkülün yanlara düşen hali olan perçemi denemeleri gerekmektedir. Bu yıl modasını koruyan perçem, kişinin isteğine bağlı olarak, düz, sağa doğru, sola doğru kullanılabilir. Perçem uzunluğu da kişinin alın yapısına göre değişik tarzda uygulanabilir.


Perçem İçin Cesaretli Olun
Saça farklı ve tarz bir hava katmakta kolan perçemi kullanması zor olsa da, yakışana da tam olarak yakışmakta olan perçemli saç modelleri, bir kez denenmeli ve eğer gerçekten yakıştığı düşünülüyorsa da kullanılması elden bırakılmamalıdır.

Çoğu kadının cesaret edemediği bir model olduğu için çokta tercih edilmemekte olan perçemli saç modellerinden size yakışacak olanını, saç kesimi konusunda uzman olan birine danıştıktan sonra da kullanmaya başlayabilirsiniz. Her ne kadar yüz şekline göre değişiklik gösteren perçem modelleri, saç yapısına göre de farklılıklar göstermektedir. Dalgalı veya kabarık saç modellerinde kullanılması biraz daha güçleşen perçemi kullanmak için, düzleştirme, fön gibi işlemlere gerek duyulmaktadır. Islandığı zamanda fönü giden bu saç modellerinde perçem, bayağı uğraş ve bakım istemektedir.

Yüz Şekillerine Göre Perçem Modelleri

Bu yılda oldukça moda olan perçemi kullanmak için ilk önce yüz şeklinizi belirlemeniz gerekir. Yüz şekilleri;

  • Oval yüz şekli
  • Uzun yüz şekli
  • Kare yüz şekli
  • Üçgen yüz şekli olmak üzere 4 e ayrılır.

Yüz şeklinizi belirledikten sonra kullanmanız gereken perçem modelleri şöyledir;

  • Oval yüz şeklinde; Perçemin en çok yakıştığı yüz modelidir, alnı dar olan oval yüzler özellikle perçemlerini yanlara doğru daha belirgin halde kestirmelidirler.
  • Uzun yüz şeklinde; Uzun yüze uygulanan perçem yüzü daha kısa göstereceğinden bu yüz tipinde perçem avantajlıdır. Perçem uzunlukları biraz daha kısa, kaş hizasında tutulmalıdır.
  • Kare yüz şeklinde; Perçem kestirilerek yüzün daha oval durması saklanılır. Bunun için kesilen perçemin yanlara doğru bırakılması gerekir.
  • Üçgen yüz şeklinde; bu yüz şekline sahip kadınlar rahatlıkla perçem kullanabilirler. Düz olarak perçem kestirebildikleri gibi yanlara doğru uzun olan modelleri de tercih edebilirler.
KONUYA CEVAP YAZ

PAYLAŞ
İlgili Konular