Saç Modelleri
Permalı Saç Modelleri ile Harika Bukleler Galeri için tıklayın

Permalı Saç Modelleri ile Harika Bukleler

06 Temmuz 2017

Kıvırcık saçlara, göz alıcı buklelere sahip olmanın bilinen iki yolu var. Bunlardan ilki birçok bayanın kullandığı geçici şekillendirme yöntemi olan maşa ile şekillendirme işlemi. Bu yöntem sadece günlük olarak bukleli saçlara sahip olmanızı sağlar ve uygulaması zaman alır. Aynı zamanda sürekli kullanım neticesinde saçlarda yanma ve yıpranmalara neden olacaktır. Ancak iki yöntem olan perma için durum daha farklı. Kimyasal ürünler ile kalıcı olarak perma işlemi uygulanır ve sonraki dönemde saçlarınızı kestirmediğiniz sürece kıvırcık olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer kıvırcık saçları daha çok kullanmak istiyorsanız kalıcı ve daha az yıpratıcı olan perma yöntemini seçmenizde fayda var.


Perma işleminde sanıldığı gibi sadece kıvır kıvır uygulama yapılmıyor. Perma işleminde dilerseniz dalgalı bir uygulama da yaptırabilirsiniz. Sizin tercihiniz hangi yönde olacaksa öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Perma işlemi geri dönüşü olmayan bir işlem olduğu için ne istediğinize iyi karar vermeniz gerekiyor. Aksi taktirde saçlarınızın uzamasını beklemekten başka çareniz kalmayacaktır.

Şimdi gelelim uygulayabileceğiniz permalı saç modellerine. Eğer kıvırcık olmak size mutluluk veriyorsa bunu sonuna kadar kullanmalısınız. Zira kıvırcık saçların havası ve enerjisi bambaşka. Çok sık ve küçük buklelerden kaçınarak daha orta kıvırcıklıkta bir saç modeli ile kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz. En küçük buklelerle yapılan perma uygulaması oldukça yapay bir görüntü vermektedir. Ancak orta ve büyük ebatta ürünlerle sarma işlemi yapıldığında çok daha şık bir sonuç elde edeceksiniz.

Orta boyutlu bukleler ile saçlarınızı uzun olarak kullanabilir ya da katlar attırabilirsiniz. Ancak perma işlemi uygulanmış olan saçlarda kesim olayı büyük önem kazanmaktadır. Düz kesim ideal olabilir. Ancak daha farklı kullanımlar istiyorsanız saç stilinize farklılık katmanız gerektiğinde katlara yer verebilirsiniz. Kat attırırken dikkat etmeniz gereken şey aşırıya kaçmamak olacaktır. Bukleli saçlarda atılan katlar düz saçlara göre kat kat daha fazla hacim vermektedir. Bunu zaten hacimli ve permalı olan saçlarda düşündüğünüzde bonus olma ihtimaliniz yükselebilir. O yüzden katlı bir kesim kullanmayı düşünüyorsanız hafif ve az katlar kullanmalısınız. Asla saçlarınızdaki katlar kulak hizasının üzerine çıkmamalıdır.

Orta boyuttaki buklelere sahip olan saçlarınızı eğer salık kullanacaksanız ortadan ayırarak çekici bir havaya bürünebilirsiniz. Düz kesimde saçlarınıza daha fazla bakım uygulamanız gerekecektir. Hafif katlı bir kesim gün içerisinde çok kısa sürede hazır hissetmenizi sağlar. Bu yüzden birkaç kat kullanabilirsiniz. Bu boyutta buklelere sahip olan saçlarda perçem ve kakül yanılgısına düşülmemelidir. Ayrıca perma öncesi perçemli ya da kaküllü saçlarınız var ise onların uzamasını beklemeden perma yaptırmamalısınız. Bu tarzdaki detaylar kıvırcık saçlarda istediğiniz etkiyi vermez ve ne yapacağınızı bilemediğiniz bir tutam kısa saça sahip olursunuz. Bu yüzden kıvırcık saçlarda perçem ve kakülden uzak kalmalısınız.

Büyük boyutta sarılan permalı saçlar ise kıvırcıktan çok dalgalı bir görüntü verecektir. Su dalgası olarak da adlandırılan bu saçlar daha fazla kullanışlı olmakta ve tercih edilmektedir. Ayrıca sezon modasında da dalgalı saçların büyük yeri olduğunu düşünecek olursak perma yaptırmayı düşünenler için en ideali bu perma işlemi olacaktır. Dalgalı saçlarınızı çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Dilerseniz daha fazla ve yüksek katlar attırabilirsiniz. Kakül olmasa da perçem uygulayabilirsiniz. Orta ve kısa boylu olan saçlar için de su dalgasını tercih etmek çok daha isabetli olacaktır. Ayrıca geri dönüş açısından da daha avantajlı olduğunu unutmamak gerek.

KONUYA CEVAP YAZ

PAYLAŞ
İlgili Konular