Saç Modelleri
Uzakdoğu Japon Saç Modellerini Rol Model Almak İster Misiniz? Galeri için tıklayın

Uzakdoğu Japon Saç Modellerini Rol Model Almak İster Misiniz?

05 Haziran 2017

Asya ülkelerinden biri olan Japonya moda ve stil açısından birçok ülkede yaşayanlara rol model oluyor. Saç modelleri de birçok ülkede popülerliğini koruyor. Japonların tercih ettiği birbirinden farklı tarz ve stildeki saç modelleri ülkemizde de beğeniliyor ve sıkça taklit ediliyor. Japon saç modelleri kısa, uzun ya da orta boyutlu saçlara örnek olabilecek alternatifleri içerisinde barındırıyor.


Japonyalıların en çok kullandığı saç modelleri arasında ilk sıralarda topuzlar yer alıyor. Topuz modelleri birçok ülkede normalde de kullanılsa da Japonların uygulamış olduğu topuzlar diğerlerine göre daha farklı. Topuzun genel hali başın arka ve üst bölgesinde sıkı sıkıya toplanmış şekilde oluyor. Ancak bizim kullanmadığımız kakül ve perçemler onların topuzlarında sıkça yer alıyor. Yüz şekillerine göre tüm alnı kaplayacak şekilde kakül ya da yanlardan hafifçe çıkarılmış perçemler Japon bayanların yapmış olduğu sıkı topuzların oluşturduğu sert etkiyi biraz daha yumuşatıyor ve modele farklılık katıyor.

Japon Saç Modellerinden Örnekler

Perçemler Japonlar için oldukça önemli bir saç unsuru. Sadece topuz modellerinde kullanmakla kalmıyorlar. Birçok saç modelinde de perçem kullanımına yer veriyorlar. Yaptıkları birçok saç modelinde perçemler de var. Biz perçemleri genel olarak uzun saçlarda kullanmayı tercih ederiz. Ancak Japon bayanlar için durum bundan farklı. Onlar hem uzun hem de kısa boydaki saçlarda perçem kullanıyorlar. Japonların fiziksel özellikleri, yüz ve göz yapıları ile de perçemler güzel bir uyum sağlıyor ve sempatik bir görüntü oluşmasına yardımcı oluyor. Japon bayanlar dalgalı saç kullanmayı ayrıca çok seviyorlar. Genel olarak tercihleri romantik ve sevimliden yana olduğu için dalgalı saçlar onlar için ideal görüntülerden bir tanesini oluşturuyor. Dalgalı saçlar ile hafif perçemleri kullanıyorlar. Bunun dışında sık tercih ettikleri görüntülerden bir tanesi de katlı kesimler. Ancak tercih etmiş oldukları katlı kesimler kakül seviyesine kadar kısa olabiliyor. Bu modellerde ayrıca kakül olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Genç kızların saç modelleri konusundaki seçimleri ise daha çok düzden yana. Düz olan saçlarını uzun kullanmayı çok seviyorlar. Kısa saçlara sahip olan genç kız sayısı oldukça az. Uzun ve düz olan saçlarında ise çeşit çeşit modeller tercih ediyorlar. Bu modellerden bir tanesi ev topuzu olarak da adlandırabileceğimiz, geniş ve gelişigüzel toplanmış görüntüsü veren topuz şekli. Bu model özellikle okula giden kızların tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Ve elbette bu dağınık topuz görüntüsüne ön tarafta kaküller eşlik ediyor.

Bizim ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen, alnı tamamen kapatan ve dümdüz duran kakül modeli Japon bayanları arasında çok yaygın. Yüz yapısı ve çekik gözler ile bir araya geldiğinde onlar için çok güzel bir görünüm olarak değerlendiriliyor. Bunun dışında kakül ve perçemin bir arada kullanılması da Japon bayanlara has görünümlerden bir tanesi. Bu modelde herhangi bir uzunlukta olan saçlarda hem kulak hizasında perçem kesimi yapılıyor, hem de kaşların üzerinde kalacak düzeyde kaküller uygulanıyor.

Buraya kadar saymış olduğumuz saç modelleri daha çok genç kızlar arasında yaygın olan modeller. Bunun dışında bir de daha olgun yaştaki bayanların tercih ettiği modeller var. Yaşça daha olgun olan bayanlar gençlerin aksine daha çok kısa saçları tercih ediyorlar. Kulak memesinin alt bölümünden başlayan saçlar oldukça katlı bir şekilde kesiliyor. Bu katlar en üst kısma, kaküllerin hizasına kadar kısalabiliyor. Renk olarak tercihler ise genel olarak kumral tonlardan yana oluyor.

KONUYA CEVAP YAZ

PAYLAŞ
İlgili Konular